Bilgi: Alışveriş deneyimini iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Kapat
28.10.2020

 

Kanepe ile Koltuk Takımı Arasındaki Fark Nedir?

Kanepe ve koltuk takımı genelde oturma amaçlı kullanılsa da birbirinden bazı yönlerden farklılık göstermektedir. Kanepelerin her biri iki-üç kişinin oturması ve fazla misafir geldiğinde açılarak yatak şeklinde kullanılabilirken, koltuk takımları daha fazla kişi kapasitesine sahiptir ancak yatak olarak kullanılmamaktadır.

Kanepe ve Kanepe Takımları

Kanepeler, kullanım şekilleri bakımından koltuklara oranla daha fazla fonksiyona sahiptir. Kanepeler tekli olarak satılabileceği gibi iki, üç, dört adet, yani ne kadar ihtiyacınız varsa, o adette satılabilir. Ancak takım olarak satılmazlar. Siz aynı renk ya da birbirine zıt renkleri tercih edip satın alarak, kendi takımınızı yaratabilirsiniz.

Kanepeler, misafirler geldiğinde çek-yat olma özelliğine de sahiptir. Özel sistemi sayesinde açılıp kapanabilir. Ayrıca kanepenin içindeki bölüm, depo alanı olarak da kullanılabilmekte, kışlık ya da yazlık kıyafetler, yorgan, battaniye ya da yastıklar saklanabilmektedir.

Renk seçimi yapmak istediğinizde çok fazla bir renk kalası ile karşılaşamazsınız. Belli renklerde üretimler yapılmaktadır.

Kanepelerin oturma alanları daha dardır. 60–70 cm. ve üzeri olarak üretilirler. Tasarımları genelde aynıdır yani belli bir standartta üretimleri yapılır. Koltuk takımlarına oranla ücret olarak daha ucuzdur yani ekonomiktir.

Kanepenin özelliği rahatlığından çok fonksiyonel olmasıdır. Kanepelerde berjer adını verdiğimiz tekli koltuk bulunmaz. Eğer bir berjer isterseniz ayrıca satın almanız gerekecektir. Ayrıca ayakları tabana çok daha yakındır. Yani yeri silmeniz için, kanepenizi çekmeniz gerekir.

Koltuk Takımları

Koltuk takımlarının en büyük özelliği hem daha fazla kişinin oturma kapasitesine sahip olması hem de takım halinde satılıyor olmasıdır.

Kanepeye oranla daha geniş tasarlanırlar. Oturma kısmı 100 cm. ve üzeri olabilir. Koltuk takımlarında kanepeler gibi çekyat olma ya da sandıklı olma özelliği yoktur ve ayakları tabandan yüksektedir. Bu da bazı koltuk gruplarının genişlikleri nedeniyle yer temizliğinde avantaj sağlar.

Koltuk takımları kanepeler gibi standart üretilmez yani tasarımları farklı olabilir. Üçlü, ikili, tekli koltuklar ya da köşe oturma grubu olarak tasarlanabilirler. Avangarde. Modern, Chester gibi farklı tasarımlarda üretilebilirler.

Kanepeye ek olarak berjer koltuk bulunmazken, koltuk takımlarında berjer koltuk da dâhildir. Koltuk takımları daha çok salonlar için tercih edilmektedir. Büyük bir salona sahipseniz, salonun büyüklüğüne göre istediğiniz ölçüde koltuk takımı satın alabilir ya da sipariş verebilirsiniz.

Koltuk takımlarında rahatlık önemlidir ve ön planda tutulmuştur. Konforlu ve daha rahattır. Çok fazla kişinin rahatlıkla oturabileceği tasarımlarda üretilir. Koltuk takımlarında, kanepelere oranla daha fazla renk ve model seçeneği vardır.

Köşe koltuk takımlarının bir özelliği de yönlerinin istenildiği gibi değiştirilmesidir. İstenildiği yönde montesi yapılmaktadır.

Kanepe ile Koltuk Takımı Arasındaki Fiyat Farkı Nedir?

Kanepeler ve koltuk takımları arasında gözle görülür bir fiyat farkı vardır. Kanepeler, fiyat bakımından koltuk takımlarından daha ekonomiktir. Çünkü kanepeler tak başına satılan, az kişinin oturabildiği mobilya cinsidir ve daha ucuzdur. 

Koltuk ise takım halinde satılır. Daha çok kişinin faydalanmasını sağlar. İstenilen renk, ölçü ve modelde üretimi yapılır. Bir koltuk takımı alacağınız parayla birkaç kanepe alabilirsiniz ancak standartlara bağlı kalmak zorunda olmak, sizi koltuk takımlarına daha çok yönlendirecektir.

Bu arada dönemsel olarak koltuk takımlarında fiyat indirim kampanyaları da yapılmaktadır.

Kanepe ile Koltuk Takımı Tercihinizi Nasıl Belirlersiniz?

Kanepe ya da koltuk grubu satın alacağınızda, ilk önce kullanacağınızı yerin ölçüsüne bakmalısınız. Kanepeler daha çok oturma odası, televizyon odası ya da çocuk odası gibi daha küçük alanlarda kullanılırken, koltuk takımları salon gibi daha geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Salonunuz çok büyük değilse, istediğiniz ölçüde bir koltuk takımı ya da köşe takımı alabilirsiniz.

Koltuk takımlarında ister tek renk, isterseniz farklı renk kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Kanepelerde de farklı renklerde seçimler yapıp kendi zevkinize göre bir takım oluşturabilirsiniz. İster kanepe istersiniz koltuk takımı seçiyor olun, evinize ve zevkinize göre seçimlerinizi rahatça yapabilirsiniz.