Bilgi: Alışveriş deneyimini iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Kapat
28.10.2020

Mobilya Dekorasyonu Nasıl Yapılır?  

Evi dekore etmek ya da belli bazı bölümlerini değiştirmek, mobilya dekorasyonu yapmak, en sevilen uğraşılardan biridir. Yeni bir mobilya takımı alırken doğru seçim yapmak, evin uyumuyla bir hale gelmesini sağlamak önemlidir.

Evinizi gözden geçirin. Yeni bir eve taşınacaksanız; kaç odanız var?

Odaların boyutları neler?

Hangisi oturma odası, hangisi yatak odası ya da çocuk odası olacak?

Önceden kararınızı verin. Yemek odası olarak mutfağın bir bölümünü kullanmayı planlıyorsanız, uygun masa seçimi için alanınızı ölçün.

Mobilya Dekorasyonu Yapmak

Oturma Odası

Evinizi dekore etmeyi yeni düşünmeye başladınız ve listenizin ilk başında oturma odanız var. Bu oda, aile bireylerinin akşamları toplanıp en çok vakit geçirdiği alanlardan biridir. Uyumlu ve çekici bir bütün oluşturmak için, tüm parçaları bir araya getirmekten sıkılmış olabilirsiniz.

Duvarlar için boya renklerini, hâlihazırda ne tür mobilyalara sahip olduğunuzu, neye ihtiyacınız olduğunu, bunları nasıl düzenleyeceğinizi ve aksesuarlarınızı düşünün.

Ancak, önemli olan sizin dekorasyon tarzınızın ne olduğudur. Belli bir fikre sahip değilseniz, dekorasyon dergilerinden bakarak, hangi renk mobilyaların talep gördüğünü, hangi aksesuarların mobilyalara yakıştığını görebilirsiniz. Önemli olan, odanın boyutuna göre eşyaların seçimidir.

Bir de mobilyanın yanında duvar renklerine de dikkat etmelisiniz. Diyelim ki siyah bir koltuk takımı aldınız, duvar renginiz açık renklerden tercih edilmelidir ki siyaha en çok beyaz ya da açık gri tonları yakışır.

Salon

Salonlar da tıpkı oturma odaları ile aynı amaç için kullanılır. Tüm aile üyelerinin akşamları bir araya gelmesi. Ayrı bir oturma odası olmayan evlerde salon, oturma odası olarak da kullanılmaktadır.

Salonlar, genelde evin en büyük, en ferah ve en geniş camlı bölümü olarak tercih edilir. Buna göre de mobilya seçimi daha özenli olmalıdır. Evde ağırladığınız misafirleriniz ve evin üyeleri kendilerini rahat hissetmelidir.

Mobilya tercihinizi, modern, Avangarde ya da köşe koltuk takımları olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında bir de duvar ve TV ünitesi ihtiyacınız olacaktır.

Çocuk Odaları

Çocuk odaları, mobilya seçiminde en hassas olduğumuz mekânlardır. Çocukların odaları rahat düzenlenmeli ve gece uyuma ya da ders çalışma dışında biraz oyun alanı bırakılmalıdır. Eşyalar odanın boyutuna ve çocukların ihtiyaçlarına göre belirlenmeli ve oda gereksiz eşyalarla doldurulmamalıdır.

Odanın ölçüsüne uygun baza yatak, yatağa uygun başlık, bir gardırop, bir çalışma masası ve sandalyesi yeterli olacaktır.

Yemek Odası

Evinizin bir odasını müsait ise yemek odasına çevirebilirsiniz. Neşeli aile yemekleri yiyebilmek için yemek odasına seçeceğiniz mobilya ve aksesuarların da neşenizi artıracak ürünler olması gerekir.

Odanın ölçüsüne uygun ve modern bir yemek odası takımı size her türlü servis imkânını sunacaktır. Masanın yanında, yemek takımlarınızı koyacağınız dolabınız, duvara asacağınız tablo ya da aynalar, kullanacağınız aksesuarlar ve çiçekler size bir hava katacaktır.

Yemek odası takımı, bir masa, masanın ölçüsüne göre sandalyeler, bir konsoldan oluşmaktadır. İster konsolun aynasını kullanabilir isterseniz ayna tercihi yerine güzel tabloları konsoldan doğru duvara dayayarak da şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yatak Odası

Yatak odanız, sizin bir çeşit sığınağınız gibidir. Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak, iyi bir uyku uyuyarak dinlenmek, üzüntülü halinizde kendinizle baş başa kalıp ağlamak için bile bir çeşit kaledir.

Kalenizin dekorasyonu sizi fazla yormamalıdır. Yani yatak odası dekorasyonunuzu basit tutmalısınız. Yatak, gardırop, komodin, şifoniyer ve ayna yeterlidir. Şimdiki yatak odası takımlarında, dolaplar boydan boya ayna kaplı olduğundan, makyaj masası aynası harici bir aynaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Aksesuarlarınızı da yatak odası takımınıza uygun seçmelisiniz. Sizi yoracak objelerden uzak durmalısınız.

Mutfak

Özellikle ev hanımlarının hayatının yarısını geçirdiği yerler, evlerinin mutfağıdır. Kalabalık ailelerde yaşıyorsanız, tüm gün mutfakta geçebilir. Bu yüzden mutfak mobilyaları sizin özel seçiminizi yansıtmalıdır.

Mutfağınız, büyük bir mutfak ise, bir bölümünü yemek bölümüne çevirebilirsiniz. Şık bir mutfak masası, masa ölçüsüne göre sandalyeler, yemek yemenizi şölene dönüştürecek aksesuarlar ve duvar baharat aksesuarları yemeklerinizi zevke yapmanızı da sağlayacaktır.