Bilgi: Alışveriş deneyimini iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz. Kapat
28.10.2020

Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeni bir eve taşınmak, mobilya satın almak ve dekorasyon yapmak, hayatın en büyük zevklerinden biridir. Ya da evinizin mobilyaları artık eskimişse yeni mobilyaların zamanı gelmiş demektir. Ancak, bu durumlar, aynı zamanda özellikle satın almak söz konusu olduğunda bir belirsizlik dönemi olabilir.

Kendi stil anlayışınızı evinize yansıtırken, mekânınızın iyi görünmesini nasıl sağlarsınız?

Mobilya seçimi ve dekorasyonunu iyi yaparsanız, rahat ve mutlu bir yuvaya sahip olursunuz. Mobilya tercihleriniz kötü ise, hiçbir zaman hoş bir bütün haline gelmeyen bir dizi mobilya, kumaş ve renk elde edersiniz.

Ancak, küçük bir planlama ile ve profesyonel iç mimarların izlediği adımları kullanarak, çok daha büyük başarı şansına sahip olabilirsiniz.

Mobilya Satın Almadan Önce Yapmanız Gerekenler

Bir mobilya mağazasına gidip, eviniz için mobilya satın almak istemeden önce, yapmanız gereken ilk şey mobilya ihtiyacınızı belirlemenizdir. Bunun için;

 • Evinizde kaç oda var?
 • Odaların boyutları ne ölçüde?
 • Hangi odaya hangi mobilya alınacak?
 • Renk tercihiniz ne olacak?
 • Kumaş mobilya mı deri mobilya mı?
 • Evinizde çalışma odanız var ise, bu odaya hangi tarz mobilya almalıyım?
 • Aksesuar tercihimi neye göre belirlemeliyim?
 • Alacağım mobilyaların işlevlerini nasıl belirlerim? Evime bir karakter kazandıracak mı?

Aklınızdaki bu soru listesi uzar gider. Bunun için öncelikle bir genel ihtiyacınız olanları bir liste halinde belirlemeniz gerekir.

Mobilya Almaya Gitmeden Evvel Yapmanız Gerekenler

Ölçüleri Belirlemek

Satın almak istediğiniz mobilyanın ölçüsünü, odanın ölçüsüyle eşleştirmek çok önemlidir. Derin ve büyük bir koltuk takımı, küçük bir odayı tek başına doldurabilir ya da ince sandalyeler çok geniş bir çatı katında çok küçük kalıp, kaybolabilir.

Mobilya seçimini tasarlamadan önce, dekore etmeyi düşündüğünüz her odanın uzunluğunu ve genişliğini, tavan yüksekliğini, yolunuza çıkabilecek unsurlarla (merdivenler, sütunlar, radyatörler ve diğer engeller) ölçün. Bunları not alın.

Çoğu insanın yaptığı genel bir hata, yanlış boyutta mobilyalar satın almalarıdır. Odaya sığmayan, kapı aralıklarına sığmayan kanepeler, çok küçük ya da çok büyük masalar ve komodinler. Alanınızı dikkatli ölçmek, bu tür sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Mobilya Tercihiniz

Artık eskisi gibi mobilyalar iki kanepe, iki koltuk ya da bir yatak, iki dolaptan oluşmuyor. İnsanların zevklerine oranla mobilyalar da daha modern ve kullanışlı olmaya başladı. Evlerdeki odalar artık geleneksel ya da modern mobilyalar, resmi veya daha rahat, görsel olarak daha sıcak ya da soğuk olarak dizayn ediliyor.

Elinizden gelen en iyi şekilde, belirli bir alanda, nasıl yaşamak istediğiniz anlamaya çalışmalısınız.

 • Sizinle birlikte kaç kişi yaşıyor?
 • Çocuklarınız var mı?
 • Nasıl yaşamak istediğinize dair tutkularınız neler?

Örneğin, düzenli olarak kalabalık ailesi ile birlikte akşam yemeğine ev sahipliği yapan birinin ev dekorasyonu, sadece eşi ile yaşayan birinin evinin dekorasyonundan farklı olabilir. Ya da sürekli olarak arkadaşlarını eve çağıran birinin evinin dekorasyonu ile tek başına yaşayan birinin evinin dekorasyonu farklıdır.

Tadilatlarınızı Bitirin

Yeni bir eve taşınmak, ya da evin bir bölümün değiştirmek için tadilat yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Tadilat işleriniz bitmeden evinize mobilya almayın, çünkü odanın boyutuna göre farklı bir ihtiyaç oluşabilir.

Ayrıca evinizin çok daha dağınık görünmesini istemiyorsanız, herhangi bir mobilya ya da aksesuarınızı evinize taşımadan evvel tüm tadilatları bitirmelisiniz.

Bütçe Oluşturun

Sadece mobilya alışverişinde değil, yapacağınız her alışverişte bir bütçe oluşturmak önemlidir. Bütçe oluşturmak, eşyaların maliyetlerini, odalar arasında nasıl paylaştıracağınıza dair bir yol haritası gibidir.

Eşi benzeri olmayan bir yemek masası bulursanız, bu istisna olabilir ancak bunun bedelini ödemek için nelerden vazgeçtiğinizi de iyi düşünmelisiniz.

Mobilyaları Tek Merkezden Almak

Mobilya mağazaları, size pek çok fırsatı bir arada sunar ve evinizin tüm mobilya ve aksesuar satın alma imkânını da sağlar. Farklı yerlerden eviniz için mobilya satın almak, size pahalıya mal olabilir. Ancak tek bir merkezden mobilya satın almak daha avantajlı olacaktır. Ayrıca belli dönemlerde tercih ettiğiniz mobilya mağazasında indirimli ürünleri alma şansına da sahip olabilirsiniz.